Petimezi, czyli melasa winogronowa

Petimezi (πετιμέζι) jest tradycyjnym greckim, syropem słodzącym, używanym do słodzenia napojów, do deserów (galaretek, moustopites), a także do przyprawiania potraw wytrawnych, do sosów i marynat, do chleba lub używać zamiast cukru, lub innego środka słodzącego do wyrabiania dżemów, domowej roboty napojów i innych potraw.

petimezi, melasa winogronowa,Sposób uzyskiwania petimezi


Petimezi wytwarzane jest przez gotowanie brzeczki, czyli soku z winogron. Najpierw należy umyte winogrona zmiażdżyć tak, by nie uszkodzić pestek winogronowych. Następnie miazgę przecedza się i podgrzewa, by pozbyć się namiaru płynu. Gotujemy na małym ogniu, do momentu, aż pozostanie około ¼ początkowej objętości. Czas potrzebny zależy od rodzaju winogron i wynosi od 1 do 2 ½ godzin. Syrop jest gotowy, kiedy zaczyna się tworzyć gęste pęcherze, ma barwę ciemnobrunatną, jest gęsty i wygląda jak czarny miód. Wówczas ściągamy płyn z ognia i pozwalamy mu wystygnąć. Po schłodzeniu płyn zlewamy do wysterylizowanych butelek, gdzie przechowujemy, co najmniej rok, a może być przechowywana nawet przez kilka lat.
Jeżeli nie mamy możliwości wykonania własnoręcznie melasy, wówczas pozostaje nam zakup w sklepie.

Skład i wartość odżywcza melasy winogronowej


Melasa winogronowa to bogate źródło energii. Zawiera również witaminy, głównie A i C, kompleks witamin z grupy B oraz minerały, takie jak potas, fosfor, magnez, mangan, żelazo i wapń. Jest to syrop w 100% naturalny, niezawierający środków konserwujących oraz środków barwiących.

Jako środek terapeutyczny używany jest jak źródło żelaza w stanach niedokrwistości, jako środek pobudzający i antydepresyjny oraz energetyczny. Ma właściwości kojące dla podrażnionego gardła.


Zastosowanie w kuchni


W nowoczesnej kuchni wraca się do tego starożytnego sposobu słodzenia, wykraczając poza sferę dodawania go do słodkich dań. Dodaje się go z powodzeniem do dań mięsnych i rybnych, do warzyw i sosów. Stosuje się go jako środek konserwujący przy sporządzaniu konfitur oraz jako składnik marynat.
Spożywa się go na chlebie, polewa nim domowe naleśniki, jogurt, lody czy przygotowuje słodkie placuszki z dodatkiem melasy winogronowej. Nadaje smak sałatkom, zarówno owocowym, jak i też zielonym sałatkom warzywnym.
W wielu miejscach Grecji skrapia się syropem świeżo upieczony chleb.

Na pewno jest zdrowszym zamiennikiem cukru, z którym warto się zapoznać, a nawet zaprzyjaźnić.

Kali oreksi!