Cukinia na 14 sposobów

Cukinia jest popularnym warzywem w całej Europie, a szczególnie upodobali ją sobie mieszkańcy południowej części naszego kontynentu. W Grecji sezon na cukinie trwa od początku kwietnia do końca sierpnia.

cukinieWłaściwości cukinii


Cukinia to rodzaj dyni zwyczajnej, a jej wygląd zależy od odmiany i może przybierać różne odcienie barwy zielonej o jasnej do ciemnozielonej. W zależności od odmiany różni się też wielkością. Najsmaczniejsze są młode cukinie, niewielkie i bezpestkowe. Młode cukinie jemy ze skórką, duże należy obrać, gdyż ich skórka twardnieje.
Cukinia ma delikatny, łagodny smak. Jest niskokaloryczna i łatwo strawna, dlatego nadaje się dla małych dzieci, osób na diecie leczniczej lub odchudzającej. Ma wysoką wartość odżywczą, ponieważ zawiera w sobie witaminy A, C, K, PP, B1, B2, B6, C, wapń, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk oraz magnez. Równocześnie jest niskokaloryczna, gdyż 100 gram produktu ma tylko 16 kcal, w tym 0,6 g białka, 4 g węglowodanów i jedynie 0,1 g tłuszczów. Cukinia odkwasza organizm, dzięki czemu polecana jest osobom z nadkwasotą oraz problemami trawiennymi.
Zastosowanie cukinii


Cukinia ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Można ją podawać w formie surowej, duszonej, smażonej, gotowanej czy pieczonej. Można ją także marynować i przygotowywać z niej marmoladę. Zmiksowana cukinię można wykorzystać do zagęszczania np. sosów.
Cukinie wykorzystujemy do sałatek, dań duszonych, do zapiekania, nadziewania. Sprawdzi się jako element sosu, czy główny składnik placków. Cukinia znajduje swoje miejsce również w słodkich wypiekach.

Wiadomo, że najzdrowsze są warzywa jedzone na surowo. Także cukinię można jeść surową, z tym że musimy wybrać młode cukinie, których nie trzeba nawet obierać.

Do jedzenia nadają się również kwiaty cukinii, ale do spożycia powinno się wybierać tylko męskie osobniki. Z żeńskich kwiatów powstaną młode cukinie, natomiast męskie można zrywać bez szkody. Kwiaty cukinii można wykorzystywać do sałatek, smażyć w cieście naleśnikowym, czy nadziewać, dusić i zapiekać.

Warto pamiętać, że świeżą cukinię należy zjeść w ciągu trzech dni od zakupu. W przeciwnym przypadku grozi jej nie tylko utrata wartości odżywczych, ale również gorzknienie.

Przykładowe przepisy z wykorzystanie cukinii:

Dwuskładnikowa sałatka sezonowa
Warzywna potrawka do makaronu

Ciasto z cukinią
Ratatouille
Omlet z piekarnika z cukinią
Briam
Zapiekanka z cukinii i twarogu
Warzywne szaszłyki
Warzywna potrawa jednogarnkowa
Leczo z cukinii
Kolokithokeftedes
Cztery sposoby smażenia cukinii
Pieczone cukinie, czyli psita kolothitakia