Krem czekoladowy z persymony i kakao

Lotos (gr. Λωτός) to typowy jesienny owoc w Grecji. Na świecie znany jest pod różnymi nazwami: hurma, hebanowiec, persymona, szaron czy owoc kaki. Od starożytnych czasów uprawiany był również w Grecji i wspominany w Odysei Homera, który wspomina o wyspie Lotosożerców (gr. Λωτοφάγων). Żyjący tam żywili się owocami persymony, a po zjedzeniu tego smacznego owocu zapominali o swoich udrękach i gubili motywację, aby dążyć do swoich celów.

Krem czekoladowy z persymony i kakao

Persymona w Grecji


Owoce lotosu nie należą do popularnych lub często spożywanych owoców. Tak więc cały krajowy popyt na te owoce jest w pełni zaspokajany, a większość jest eksportowana.

Zbiór owoców przypada od końca września po grudzień, przy czym największy wysyp tych owoców przypada na listopad. Najwięcej upraw znajduje się na Wyspach Jońskich oraz na Krecie. Jednak różne odmiany tych owoców spotkać można na terenie całej Grecji.

Owoc persymony


Dojrzały owoc powinien mieć wyrazistą pomarańczową skórkę, bez przebarwień. Nie powinna być zbyt miękka, lecz również nie mocno twarda. Dojrzałe owoce należy przechowywać w lodówce.

Lotus zawiera sporo wody, przeciwutleniaczy i innych składników, które mają doskonałe działanie zdrowotne. Złocistoczerwony kolor zawdzięczają flawonoidom, zawiera także polifenole i katechiny, które znane są ze swojego działania przeciwutleniającego. Owoce persymony zawierają beta-karoten, błonnik, kwas betulinowy (substancję o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym) likopen, zeaksantynę i kryptoksantynę, które wzmacniają tarczę ochronną komórek przed wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za przedwczesne starzenie się.

To źródło witamin z grupy B ((B1, B2, B3, B6, B9), które korzystnie wpływają na układ nerwowy, stymulując tym samym jasność umysłu i pamięć. Lotos jest bogaty w pierwiastki śladowe, takie jak magnez, potas i miedź. Dzięki dużej zawartości cukrów prostych jest bardzo dobrym źródłem energii odpowiednim dla osób ćwiczących. 100 gramów świeżego lotosu dostarcza jedynie 70 kalorii, dlatego jest on idealny dla osób stosujących zbilansowaną dietę, a także pragnących zredukować masę ciała.

Owoc kaki jemy w różnych formach. Najlepszy jest na surowo, lecz z powodzeniem można przygotować z niego dżemy, galaretki czy marmolady. Można je też jeść kandyzowane lub suszone. Mogą być dodatkiem do sałatek, koktajli, jogurtu, do ciast i deserów.

Zobacz przepis na Marmoladę z lotosu


Zdrowy deser


Krem z persymony i kakao (gr. Κρέμα σοκολάτας με λωτούς και κακάο) to zdrowy i smaczny deser. Idealny dla dzieci, wegan oraz osób na zdrowej diecie. To prosty, szybki, dwuskładnikowy krem bez dodatku cukru. Słodycz pochodzi od owoców, a im słodsze są persymony, tym słodszy staje się nasz krem. Można dodać trochę cynamonu lub wanilii, aby wzmocnić smak, jeśli uważasz, że tego potrzebuje.

Składniki na 2 porcje:

  • 2 owoce persymony (ok. 350 g)
  • 2 łyżki stołowe ciemnego kakao (20 g)


Do podania (opcjonalnie):

  • Orzechy lub migdały
  • Nasiona granatu

 

Przygotowanie jest banalnie proste. Najpierw obieramy i kroimy na kawałki owoce persymony. 



Wrzucamy je do blendera razem z kakao i ubijamy przez 1 do 2 minut, aż uzyskamy ładny krem. 



Dzielimy go na dwie porcje i wstawiamy do lodówki na 30 minut. 


Przed podaniem opcjonalnie posypujemy wybranymi dodatkami i podajemy.\


Kali oreksi!