Mizithra niejedno ma imię

Ser Mizithra (gr. Μυζήθρα) to ser, który jest produkowany na terenie Grecji od tysięcy lat. Ten tradycyjny biały ser wytwarzany jest w wielu regionach Grecji i na Cyprze, jednak najczęściej utożsamiany jest z Kretą. Występuje on tam w dwóch odmianach: słodkiej i kwaśnej.

Mizithra


Czym jest Mizithra?

 

Mizithra to tradycyjny biały ser wytwarzany z mieszanki surowego mleka krowiego, owczego i koziego oraz połowy takiej samej ilości serwatki. Jednak Mizithra to nie jeden rodzaj sera. Dzieli się on na dwa rodzaje: ser Mizithra świeży (miękki) i ser Mizithra twardy (suchy).

Miękka (świeża) Mizithra


Jest to bardzo miękki, chudy biały ser o niskiej zawartości tłuszczu, niewielkiej ilości soli, bogaty w białko. Posiada kremową konsystencję, białą barwę oraz neutralny smak. Służy do przygotowywania deserów i ciast, ale nadaje się też do dań wytrawnych.

Twarda (sucha) Mizithra

 

Ten rodzaj Mizithra jest przygotowywany w taki sam sposób, jak świeża (miękka) Mizithra, z tą różnicą, że na końcu dodawana jest sól i ser odstawia się do dojrzewania. Zyskuje on w ten sposób szczególny smak, dość słony oraz silny zapach. Twarda (sucha) Mizithra (gr. σκληρή (ξηρή) μυζήθρα) idealnie nadaje się do posypywania makaronu.

Mizithra na Krecie


Na Krecie używa się dwóch rodzajów sera: mizithry słodkiej oraz ksinomyzithry. Są to dwa rodzaje sera, które, mimo że podobnie wytwarzane, to bardzo się od siebie różnią.
Ksinomizithra (gr. ξινομυζήθρα) to ser świeży, biały, który wygląda jak granulowany ser śmietankowy. Jest on fermentowany w różnym stopniu, dlatego ma lekko kwaśny ser. Jego skład chemiczny to: 15% białka, 23% tłuszczu i 2% soli oraz wilgotność 50%. Jego przygotowanie jest nieco bardziej skomplikowane niż słodkiej Mizithra, a także bardziej czasochłonne.Kulinarne zastosowanie sera Mizithra


Świeży ser Mizithra można rozprowadzać na chlebie, zapiekać w wyrobach cukierniczych, podawać z miodem, orzechami lub owocami. Stosuje się go w słynnych kreteńskich ciastach np. mizithropitakia, gdzie tworzy z cukrem i cynamonem, świetne nadzienie, które zamyka się w chrupiącej skorupce z ciasta i smaży. 

Ksinomizithra komponuje się z tłustymi potrawami, strączkami oraz z sałatkami. Jest też niezbędnym składnikiem Dakos, gdzie słodycz pomidora zostaje zrównoważona przez kwasowość sera. Może być dodawana do sałatki kreteńskiej, a nawet sałatki wiejskiej zamiast Fety. Praktycznie można go stosować w większości dań, słodkich i wytrawnych.
Jeżeli będziecie w Grecji, to próbujcie różnych rodzajów sera, bo każdy, mimo że pozornie taki sam, a smakuje inaczej.