Kawa karobowa, czyli Creta Carob

Szukając zamiennika kawy, którą ze względów zdrowotnych muszę odstawić, znalazłam Creta Carob, czyli kawę karobową. Zanim ją kupiłam, zgłębiłam nieco temat i oto, co się dowiedziałam.


Karob, po grecku Χαρουπιά lub ξυλοκερατιά, to nic innego jak zmielone owoce szarańczyny strąkowego, zwanego też drzewem chleba świętojańskiego. Drzewo to jest niezwykle odporne na wysokie temperatury i suszę.
Może rosnąć nawet na kamienistych glebach. Wszystkie te warunki powodują, że Grecja jest dla nich miejscem niemal idealnym. Owoce drzewa karobowego przypominają z wyglądu brązową fasolę, zaś smakiem bliższe są raczej czekoladzie. Są przy tym nie tłuste i zawierają znaczną ilość glukozy i sacharozy.


Zmielone noszą nazwę mączki karobowej i znajdują wiele zastosowań, nie tylko w kuchni, lecz również w medycynie naturalnej. Stosowana jest na poprawę trawienia, obniżenie poziom cholesterolu we krwi, w powstrzymywaniu biegunki u dzieci i dorosłych, na kaszel (gdyż mają właściwości wykrztuśne) i na ból. Mączka chleba świętojańskiego nie zawiera glutenu i jest hipoalergiczna, w związku z tym mogą ją spożywać osoby zmagające się z celiakią i alergiami pokarmowymi. Zawiera też sporo wapnia, a także magnez, żelazo, potas, fosfor, sód, nikiel, miedź, mangan, chrom oraz witaminy B1, B2, B3, E, A.
Wypalone i zmielone nasiona drzewa karobowego znalazły zastosowanie, jako substytut kawy. Jednak w przeciwieństwie do niej nie zawierają kofeiny. W formie zmielonej wyglądają jak kawa, lecz zapach ma dużo słodszy, podobnie jak smak. Nie zawiera konserwantów i środków chemicznych.

Można ją przygotowywać na różne sposoby:
•    Zalewać proszek bezpośrednio gorącą wodą (zaleta – szybkość, wada – pływające „farfocle”)
•    Zaparzyć w ekspresie ciśnieniowym (zaleta – kawa bez fusów)
•    Gotować, jak eliniki kafe, w briki na kuchence

Osobiście preferuję ten ostatni sposób i jestem zadowolona. Uzyskuję mocną kawę, bez fusów i naturalnie słodką. Kawa ta ma dla mnie jedną wadę, jest pozbawiona charakterystycznej goryczki, którą posiada kawa naturalna. Zważywszy jednak walory zdrowotne, postaram się przyzwyczaić.